Była też inna UPA

99venus napisał:

> 14.10.42 powołana została formalnie do zycia UPA-jedna z najbardziej zbrodniczy

> ch,bestialskich organizacji.

„Taras Bulba Borowiec

Z dotychczas ujawnionych dokumentów i historiografii przedmiotu nie wynika, aby UPA T. Bulby-Borowca prowadziła jakąkolwiek działalność antypolską, w szczególności aby dokonywała ona mordowania ludności polskiej. Istnieją natomiast dowody przeciwstawne takiej tezie: w trakcie prowadzonych na Wołyniu rozmów T. Bulby-Borowca z przedstawicielami OUN Bandery, poruszana była sprawa polska, o niej T. Bulba-Borowiec pisał w Liście do Krajowego Przywództwa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod przywództwem Stepana Bandery z dnia 25 III 1945 r.(być może jest to błąd i chodzi o 1943 rok -S.R.) co następuje: Polski problem.: Na wspomnianej naradzie w dniu 21 I 1943 r. sprawa ta była przedyskutowana wszechstronnie. Tymczasem zamiast przestrzegania ustalonej taktyki, Organizacja w ostatnich dniach otworzyła dla Ukraińców jeszcze jeden front – polski. Poszły w ruch siekiery i żagwie. Wyrąbuje się i wiesza całe polskie rodziny i wypala się polskie zabudowania. „Siekiernicy” wyrąbują i wieszają w haniebny sposób bezbronne kobiety i dzieci. W podobnym liście do OUN Bandery z 10 VIII 1943 r. T. Bulba-Borowiec pisze: Ukraina ma bardziej groźnych wrogów, niż Polacy … naród polski tak czy inaczej istnieje, i jak długo będzie on w tej samej niewoli co i my, tak długo w następstwie okolicznoœci będzie on nie naszym wrogiem, a sojusznikiem. Jakie zamiary mogą mieć Polacy wobec nas w przyszłości i jak się ułożą nasze stosunki – to inna rzecz

inny list Bulby do Banderowców

„Co wspólnego z wyzwoleniem Ukrainy mają banderowskie próby aby już teraz podporządkować masy ukraińskie swojej partyjnej dyktaturze i faszystowskiej ideologii, która jest ohydna dla narodu ukraińskiego i przeciwko której walczy cały świat … O co wy walczycie? O Ukrainę, czy waszą OUN? O Państwo Ukraińskie, czy o dyktaturę w tym państwie? „

Na temat przyswojenia przez OUN Bandery bulbowskiej nazwy „Ukraińska Powstańcza Armia” (UPA) w tymże liście T. Bulba-Borowiec pisze:

9 kwietnia 1943 roku odbyła się pierwsza nasza narada z dowódcą waszych oddziałów wojskowych „Jurką”. Stwierdzono potrzebę jednego wspólnego sztabu, przyjęto, że oddziały wojskowe OUN przestają istnieć, a cała ukraińska narodowa partyzantka występuje pod naszą starą nazwą – Ukraińska Powstańcza Armia … przerwaliście wszelkie kontakty z nami, ale poprzednie spotkania, rozmowy i plany wykorzystaliście przez przyjęcie naszej popularnej nazwy UPA … Już w czasie rozmów, zamiast tego, żeby prowadzić działania zgodnie ze wspólnie nakreśloną linią, oddziały wojskowe OUN, pod marką UPA, w dodatku niby to z rozkazu Bulby, w haniebny sposób zaczęły wyniszczać polską ludność cywilną ….”

Powyższe tłumaczy dlaczego wielu spośród ludności polskiej, czasem nawet jeszcze w 1945 r., mordujące ją struktury nazywali „bulbowcami”, chociaż faktycznie mordercami byli banderowcy, a nie bulbowcy. Na UPA Tarasa Bulby-Borowca nie ciąży zarzut mordów na ludności polskiej.

z książki A.Kormana

Konspiracja anty Banderowska w treści ukraińsko języczna ulotka formatu A-5 bez daty (prawdopodobnie z lat 1943-1945) i miejsca wydania z podpisem Iwan Bohun sławiła rycerskość Tarasa Bulby, i stwierdzała m.in. w wolnym przekładzie na język polski:

„Tylko zbałamucony nierozumnymi, niesumiennymi lub diabelskimi podszeptami ukraiński młodzieniec może marnować swoją siłę na zabójstwa i niszczenie bezbronnej cywilnej ludności tylko dlatego, że ona jest polska i tylko w rezultacie ślepej zemsty.

Ślepą zemstą, zabójstwami i podpaleniami nie zbudujemy ukraińskiego państwa, nie wzmocnimy siebie moralnie ani materialnie, tylko narazimy swoją dobrą sławę i honor naszej narodowej idei przed szerokim światem. Nas będą uważać za zbrodniarzy, za anarchistów, za bolszewików, za niedojrzałych politycznie, z nami nikt nie będzie liczyć się”.Prawdopodobnie Iwan Bohun- to w rzeczywistości Maksym Borowiec, który był przeciwny stosowaniu krwawego terroru przez Banderowców.

Prosiłbym aby Ksiądz odniósł sie do powyższego i zrewidował swoje wiadomości na ten temat ponieważ Borowiec jest naszym najsilniejszym argumentem wobec nacjonalistów Ukraińskich, i argumentem najsilniej oddziaływającym na Ukraińców. Borowiec to chyba jedyna pozytywna postać historii UPA. Oryginalny jej twórca który był przeciwny mordom i głośno je krytykował. Jego żona została zamordowana przez Banderowców.”

Link

forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=190401

Warto o tym pamiętać…