Projekt DEMOkracja – edukacja na kilka sposobów :)

Witam serdecznie!

Zakładam nowy wątek, bo chciałem podzielić się z Wami ciekawym projektem, który wiąże się z kilkoma rzeczami: historią, edukacją, LARPami oraz rekonstrukcją historyczną.

Nie będę Wam ściemniał, że znalazłem tę stronę przypadkiem, itp. Itd. Jestem współodpowiedzialny za projekt, ale uważam go za naprawdę ciekawy i dlatego chcę go Wam pokazać. I może troszeczkę się pochwalić 🙂

Mianowicie chodzi o Projekt DEMOkracja (www.projektdemokracja.pl), który to pomysł realizuje grupa rekonstrukcyjna Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. Projekt jest skierowany do gmin z terenów Małopolski, które wykazały się najniższą frekwencją wyborczą. Stwierdziliśmy, że należy coś z tym zrobić!

Zasiedliśmy ekipą i zaczęliśmy kombinować. Co by tu zrobić? A, że mamy doświadczenie w edukacji, bo duża część z nas pomagała w prowadzeniu Lekcji Żywej Historii, oraz w prowadzeniu LARPów (chociażby co roku na Polach Chwały w Niepołomicach), a także wydaliśmy kiedyś grę edukacyjną (Folwark) to stwierdziliśmy, że z naszych połączonych sił powstanie coś fajnego i… wartościowego Trochę jak Kapitan Planeta… 😛

I tak ruszył Projekt DEMOkracja. W skrócie trzy połączone rzeczy:

prowadzenie LARPówprowadzenie LARPów (taka gra, zabawa w teatr) w szkołach w tematyce XVII wiecznego sejmiku ziemskiego. I to na kilu poziomach, bo najlepsi uczniowie przechodzą dalej a finał, czyli Sejm ma miejsce w Krakowie!

– blog internetowy, czyli pamiętnik, w którym opisujemy, delikatnie stylizując, to co dzieje się podczas sejmików.

– gra karciana (my wymyslilismy osobną nazwę na ten gatunek: gra obywatelska), która zwie się Konsensus i przedstawia polskie realia polityczne, ale żeby nikt się nie rzucał do nas to nałożyliśmy na to… Otoczkę ze świata fantasy! I chcemy te gry podarować uczniom, a co!

Powiem tak: warto zobaczyć i zainteresować się, bo raz że trafiamy do szkół gdzie nie zawsze uczniowie mają dostęp do takich atrakcji, dwa że pokazujemy im ciekawą rozrywkę, uczymy historii naszego kraju i może to dać jakieś efekty w przyszłości.

Co Wy na to? 🙂