Re: Etruski

apersona napisała:

> Skąd informacje o piśmie i języku Etrusków?

A skąd mają być? Z badań nad językiem i pismem etruskim. Pismo etruskie jest dość prostą kontynuacją alfabetu greckiego (w archaicznej wersji eubejskiej):

www.ancientscripts.com/greek.html

www.ancientscripts.com/etruscan.html

W piśmie etruskim nie ma nic tajemniczego. Znamy wartość fonetyczną liter i potrafimy je czytać bez trudu. Ze znaczeniem tekstów jest pewien problem, bo choć inskrypcji etruskich jest mnóstwo, są one na ogół krótkie i schematyczne, jeśli chodzi o styl i słownictwo (epitafia, napisy własnościowe itp.). Te zresztą akurat rozumiemy dość dobrze. Gorzej z napisami dłuższymi, bo jest ich tylko kilka: Liber Linteus (tekst zachowany na papirusowym spowiciu tzw. mumii z Zagrzebia) — ok. 1200 słów, ale z wielokrotnym powtarzaniem tych samych formuł; tabliczka gliniana z Kapui — ok. 300 słów; tabliczka brązowa z Cortony — ok. 200 słów; kilka innych inskrypcji o długości 30-130 słów (niekoniecznie zawierających kompletne zdania). W sumie ok. 10 inskrypcji o łącznej długości nieco ponad 2000 słów. To mniej więcej około 5 stron drukowanego tekstu: trochę za mało, żeby dobrze poznać język. Ale zarys gramatyki etruskiej znamy.

Kilka tekstów jest dwujęzycznych. Najważniejsze są złote tabliczki z Pyrgi (dzisiejsze Santa Severa), z równoległym tekstem fenickim i etruskim, co bardzo ułatwia analizę językoznawczą.To my, pingwiny!