Re: Tu masz przykład

W 2 zdaniach się nie da. Ani w 4.

Generalnie – okupacja krajów zachodnich byłą lżejsza – choć bywały wyjątki – Belgia. Niemniej – gospodarki Francji, Vichy, Danii, Norwegii, Holandii – zostały przestawione na niemieckie zamówienia, klasa polityczna, robotnicy, chłopi – przyjęli okupację do wiadomości. W latach 41-42 Niemcy w okupowanej części Francji mieli mniej niż 1000 osób personelu administracyjnego. W Dani – 48 osób.

Tymczasem Polska po pierwsze zirytował Hitlera przeciągającą się gdzieś od 37 roku grą i wprowadzeniem go w błąd w sprawie przystąpienia do Osi, dwa – po wrześniu – wybuchła fala antypolonizmu. Raz – zachodnia Polska została włączona do Rzeszy, Gubernatorstwo zaś – miało być rezerwuarem siły rolniczej. Stąd walka z inteligencją, łapanki i wywożenie ludzi na roboty… Inne pomysły miało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, inne Wehrmacht, jeszcze inne gauleiterzy a jeszcze inne SS. Tak czy siak – GG leżąca daleko na wschód – byłą idealnym miejscem do mordowania Żydów.

Czemu Niemcy nie dali nam, Ukraińcom namiastek państwowości?

Myśleli o tym – przez lata, w różnych gronach. Ale Hitler i Himmler przekreślili wszystko.

Popełnili błąd, który ich w końcu kosztował przegraną wojnę na wschodzie. Stali się ofiarami swojej skrajnej polityki rasistowskiej. Ostatnimi – ale ostatecznymi…

Pozdrawiam

jeepYCDSOYA